zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Příběh Protektorátu – příběh o odvaze a zradě

Příběh Protektorátu – příběh o odvaze a zradě

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní muzeum ve spolupráci s občanským sdružením VALKA.CZ a Vojenským historickým ústavem Praha připravilo výstavu Protektorát: odboj a kolaborace, která zobrazuje jedno z nejkomplikovanějších období českých dějin 20. století a ukazuje dvě rozdílné strany téže mince. Samopal Karla Hermanna Franka, uniformu Emanuela Moravce nebo vysílačku Libuši, spojenou s operací Silver A, si mohou návštěvníci prohlédnout od 4. května do 5. srpna 2012 v Národním památníku na Vítkově.

Výstava Protektorát: odboj a kolaborace ukazuje dvě odlišné tváře let 1939 – 1945. Na jedné straně jsou prezentovány významné události jako atentát na Heydricha a květnové povstání, organizace Obrana Národa, Česká národní rada, Politické ústředí aj., a osobnosti Josef Bílý, Bedřich Homola, Josef Mašín a další, spjaté s domácím odbojem v Čechách a na Moravě. Zachycen je i postup protektorátních úřadů proti účastníkům odboje a jejich následná perzekuce. Na straně druhé výstava zachycuje negativní stránky protektorátní historie symbolizované českými kolaboranty, jako byli Emanuel Moravec, Jan Rys-Rozsévač nebo František Aujezdský, a kolaborantskými organizacemi Vlajka, Národopisná Morava, Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Oba protikladné příběhy českých dějin se pak propojí po roce 1948, kdy se v komunistických lágrech setkají jak účastníci odboje, tak kolaboranti.

Národní muzeum vrátilo Národnímu památníku na Vítkově jeho původní účel symbolu demokratické republiky a v roce 2009 zde otevřelo expozici Křižovatky české a československé státnosti. Po výstavě Rudá muzea a po únorovém otevření expozice s názvem Laboratoř moci v podzemních prostorách Památníku je výstava Protektorát: odboj a kolaborace jedním z dalších projektů, kterými Národní muzeum potvrzuje, že se nevyhýbá ani tématům o stinných stránkách našich národních dějin. „Nově otevřená výstava ukazuje, jak si lidé pod vlivem politických a historických událostí vybrali různé cesty a jejich volba se pro ně stávala osudnou,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava představuje množství unikátních předmětů, jako např. samopal Karla Hermanna Franka, uniformu Emanuela Moravce nebo vysílačku Libuši. Dobovou atmosféru přibližují fotografie, texty a audiovize, které představují kolaborantské manifestace v létě 1942 v Praze a v Brně, cvičení Kuratoria pro výchovu mládeže nebo projevy členů Národního souručenství.

7.5.2012 21:05:55 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 21 - sekce

DIVADLO

Na jevišti se objeví Věštkyně

Věštkyně

Na jeviště Divadla Na Fidlovačce přichází hostující inscenace Věštkyně. V hlavních rolích bláznivé komedie div celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Janáček 170 na piazzettě

Z vizuálu NdB

Přijďte s námi oslavit narozeniny Leoše Janáčka. Náš slavný skladatel má už 170 let, tak ta narozeninová party celý článek

další články...