zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 37. týden

Z dokumetu Praha, město věží

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Posedlost rodu Šechtlů
Příslušníci rodu Šechtlů patří mezi nejvýznamnější fotografy Jižních Čech. Nejen, že toto řemeslo, zálibu i koníček provozují již přes 150 let skrze pět generací. Důležité je, že jejich bohatý archiv obsahuje tisíce záběrů z nejrůznějších událostí, krajinných nálad, portrétů významných osobností, i dnes již zaniklých míst a dalších výjevů, které mají nesmírnou dokumentární hodnotu. Rodina udržuje odkaz svých předků, skleněné desky i negativy digitalizuje a na svých webových stránkách je zpřístupňuje zdarma celému světu. Vysílání: 11.9., 05.25 hod., ČT2.

Praha, město věží (2/16) Z čeho jsou věže
Na čtyřech pražských věžích si představíme základní materiály, ze kterých jsou věže stavěny: dřevo (kostel sv. Michala v Kinského zahradě), železobeton (vinohradský Husův sbor), kámen (kapitulní chrám sv. Petra a Pavla na Vyšehradě) a železo (Průmyslový palác na Výstavišti v Holešovicích). Vysílání: 13.9., 11.05 hod., ČT2; Opakování: 16.9., ČT2.

Artmix
VÝSTAVA MĚSÍCE - jaký dojem máte z přehlídky Mezinárodního bienále grafického designu v Brně? Záleží na tom, jestli jste absolvovali jen soutěžní část nebo i doprovodné výstavy. A ty rozhodně stojí za to, jak uvidíte v našem příspěvku. V REPORTÁŽI se pokusíme odpovědět na to, k čemu je umělci škola. Možnost u nás studovat má v podstatě každý, kdo projeví zájem a je hlavně sám aktivní, tvrdí o svém projektu Scholastika jeho autoři Ondřej Brody a Evžen Šimera. Scholastika není akreditovaná škola, nejsou to ani kurzy. Je to místo kde jste konfrontováni s významnými představiteli současné výtvarné a designerské scény, říkají její zakladatelé. FENOMÉN - výstava „Vše nejlepší!” představuje v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze jedinečnou kolekci děl třicítky významných, mezinárodně uznávaných českých výtvarníků, kteří náleží ke dvěma pionýrským generacím užívajícím skleněný materiál ve své práci. Jak se s jejich tvorbou srovnává současná generace sklářských umělců? ARTFÓR - Proč boxují králíci a vzpírají kočky se ptáme Michala Rittsteina v návaznosti na jeho londýnské Sportovní epopeje. PORTRÉT - v katalogu k jedné z výstav Richarda Konvičky se dočtete, že jeho umění je bouřlivé, dráždí, provokuje; zároveň je ale i laskavé, a hlavně lidské, aby ve všech těchto polohách bylo vždy současné. S umělcem a jeho kritiky se to pokusíme dokumentovat na obrazech z poslední doby. Vysílání: 13.9., 23.05 hod., ČT2.

Architektura (34/45)
V japonském domě nejsou zdi zdmi. Nejsou tam ani okna. Je třeba zapomenout na všechna pravidla západní architektury. Pochopit uspořádání jednotlivých prostorů je napoprvé nemožné. Místnosti těsně přisedají jedna na druhou. Jsou různě velké a není v nich nábytek, aby určoval jejich funkci. Kódy, které umožnily dešifrovat prostor, se radikálně liší. Bezpochyby proto, že v Japonsku není prostor definován stejně jako v Evropě. Jediné průčelí vede do ulice - třicet metrů dlouhé, neklamné znamení bohatství - se skládá z řady traktů rozdílné výšky a různého vzhledu. V horním podlaží je půda s řadami ´střílen´, říká se jim "skříňky na hmyz". Dřevěné šindele, papírové stěny, mazanina. Předivo vám nedovolí nahlédnout dovnitř. Tradiční textilní závěs "norén" s ideogramem označujícím strom "sugi" - symbol rodiny - signalizuje vstupní dveře. Nevstupuje se však přímo do domu, ale do bývalého krámu, kde se sjednávaly objednávky látek ve velkém. Vstupní chodbu lemují chodby, naproti sobě ležící prostory. Obchod a dvůr tvoří nárazovou zónu, odděluje ulici od obytného prostoru v pravém slova smyslu. Dům je rozdělený na dvě velké části: na jedné straně se nacházejí přijímací salony, na druhé prostory vyhrazené každodennímu životu rodiny. Vysílání: 15.9., 11.40 hod., ČT2; Opakování: 19.9., ČT2., 21.9., ČT2.

10.9.2012 07:09:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...