zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Orientální bazar v Ćeském centru - Alžírské umění mezi tradicí a modernitou

Alžírské umění mezi tradicí a modernitou

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zdá se, že České centrum v Rytířské ulici se na chvíli proměnilo v designový obchod nebo spíš v orientální bazar.. Za výlohou obdivují kolemjdoucí ženy moderně tvarované kožené kabely a kabelky zdobené stilizovanými folklórními motivy, bavlněné plédy, vyšívané přechozy. Nalákány s úmyslem, že něco z toho by se určitě hodilo k nové jarní výbavě, vstupují dovnitř a jsou zklamány - nic zde není na prodej - bohužel, vše představuje jen výstavní exponáty. Zklamání brzy vystřídá potěšení z dalších vystavených věciček - keramické kachle, mísy, vázy s tradičními motivy a novými nápady, fotografie a malířská díla, z jejichž barevnosti a nálady je patrné, že vycházejí ze značně odlišných postojů tvůrců než podobné produkce jejich západních kolegů.

Je to právě půl století, co Alžírsko získalo samostatnost, a tedy i padesát let od navázání diplomatických vztahů s jinými zeměmi včetně Československé republiky. České centrum Praha při této příležitosti předvádí českému publiku současné alžírské umění, které vychází z domácích tradic.
"V současné alžírské kultuře jsou tradiční prvky zcela zásadní. Moderní architekti stále staví ksúry, hliněné paláce, dnes však splňující nejvyšší nároky na bydlení. Tradiční řemesla nejsou považována za muzeální záležitost: soutěže ve výšivce či zpracování kůže jsou prestižními celonárodními událostmi, kvalitní řemeslné výrobky hrají v dobře postavených domácnostech důležitou roli. Ani výtvarná umění se neoddělují od své minulosti - tradiční figurální miniatury byly ústředním motivem obrození alžírské malby v první polovině 20. století," říká kurátor výstavy ALŽÍRSKÉ UMĚNÍ MEZI TRADICÍ A MODERNITOU Antri Azeddine.
Výstava zdůrazňuje právě tento rozměr alžírského umění. Návštěvníci si mohou prohlédnout výrobky od nejlepších současných alžírských řemeslníků, malby několika desítek současných výtvarníků i fotografie dnešních podob původně pouštní architektury. Od získání nezávislosti v roce 1962 urazilo alžírské výtvarné umění velký kus cesty. Stejně dynamicky se rozvíjely i jeho vztahy s evropskými zeměmi včetně České republiky. V následujících měsících se bude díky spolupráci s alžírskou ambasádou v České republice a českou ambasádou v Alžírsku konat také reciproční výstava českých umělců v Alžíru.
Výstava alžírského umění probíhá v Českém centru v Rytířské ulici v Praze do 13. dubna 2013.

7.4.2013 22:04:12 HelKo | rubrika - Z Českých center