zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 35. týden

Photo: Cate Blanchettová (Zdroj: Studio Canal)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Královna Alžběta: Zlatý věk
Postavila se nejmocnější říši světa. Cate Blanchettová v hlavní roli panovnice, jež stavěla svou zemi nade vše. Volné pokračování úspěšného britského filmu, oceněné Oscarem (2007). Dále hrají: C. Owen, G. Rush, A. Cornishová, R. Ifans, S. Nortonová, E. Redmayne, J. Molla a další. Režie Shekhar Kapur.
Postavila se nejmocnější říši světa. Unikla pokusu o atentát. Kvůli vyššímu zájmu obětovala svou lásku a nechala popravit svou sestřenici. Jmenovala se Alžběta a především díky ní se Británie může pyšnit přívlastkem Velká. Historické drama Královna Alžběta: Zlatý věk je pokračováním úspěšného snímku Královna Alžběta, nominovaného na sedm Oscarů, který jako první upozornil na nesporný talent herečky Cate Blanchettové.
Zatímco první film pojednával o nástupu mladičké Alžběty na anglický trůn, Zlatý věk líčí vrcholné období její vlády v druhé polovině šestnáctého století. Protestantská královna je trnem v oku převážně katolické Evropě v čele se španělským králem Filipem II. Bezpečně se nemůže cítit ani doma v Anglii, kde jí klidu nedopřávají intrikující katolíci, podporovaní skotskou královnou Marií Stuartovnou. A je zde také otázka nástupnictví, kterou by jako neprovdaná královna měla neodkladně řešit. Stahující se mračna nad Alžbětinou hlavou vyústí v sérii událostí, na jejichž konci se bude muset postavit do čela svých vojsk, aby bojovala o bytí a nebytí Anglie proti mnohem silnějšímu nepříteli.
Už během natáčení snímku Královna Alžběta uvažovali tvůrci v čele s režisérem Shekharem Kapurem o jeho pokračování. Film Královna Alžběta: Zlatý věk zachycuje titulní postavu jako sebevědomou, vzdělanou a odpovědnou vládkyni, uvědomující si, co všechno musí v zájmu země obětovat, ale i jako náladovou a někdy despotickou ženu, toužící po lásce, která se čas od času nedokáže ubránit pochybnostem a zoufalství. Kromě politického či mocenského konfliktu se autoři soustředí i na osobní vztahy panovnice, ať už s oblíbenou dvorní dámou a chráněnkou Bess, nebo mořeplavcem Sirem Walterem Raleighem. Kromě vynikající Cate Blanchettové v titulní roli se v dalších rolích objevují Geoffrey Rush, Clive Owen, Samantha Nortonová či Abbie Cornishová a Rhys Ifans. Snímek se také může pochlubit barvitou a velkolepou výpravou a nádhernými kostýmy, oceněnými Oscarem. Vysílání: 31.8., 22.10 hod., ČT1.

Noční filmový klub Jednej správně
Nesnesitelné horko a dramatické vztahy uprostřed jednoho dne v brooklynské čtvrti. Americký film (1989). Hrají: D. Aiello, O. Davis, R. Deeová, R. Edson, J. Turturro, G. Esposito a další. Scénář a režie Spike Lee
Ital Sal se svými dvěma syny každé ráno otevírá pizzerii v části Brooklynu plné Afroameričanů. Chce žít v klidu, míru a nepřipouští konflikty. Chodí sem k němu všichni z ulice, protože jim chutná jeho jídlo. Je horký letní den a zdá se, že vše dnes bude stejné, jako bylo včera. Přesto právě pizzerie se stává hlavním místem střetu mezi bílými a černými obyvateli čtvrti... Skvělý film natočený s obdivuhodnou filmařskou dovedností. Témata diskriminace, barvy pleti a rasové netolerance jsou nastíněna režisérem Spikem Leem (Horečka džugle, Mý lepší blues, Malcolm X) působivým a dynamickým způsobem, v němž se mísí komediální prvky s momenty arogance a násilí, ukrývané pod povrchem. Nemalý prostor zde dostává hudba (napsal ji jazzman a kontrabasista Bill Lee, otec režiséra), která umí ztišovat, stejně jako rozpoutat bouři emocí. Film získal řadu prestižních ocenění. Vysílání: 26.8., 23.25 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Woody Harrelson LID VERSUS LARRY FLYNT
Možná se vám nelíbí, co dělá, ale chcete mu na to upřít právo? Skandální film režiséra Miloše Formana (1996). Hrají: W. Harrelson, C. Loveová, E. Norton, J. Cromwell, C. Glover, J. Carville, B. Harrelson, D. Hanoverová, O. Reed, J. Tříska a další.
Režisér Miloš Forman (nar. 1932 v Čáslavi) byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší - v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus), čímž se mohou pochlubit jen tři další žijící tvůrci - Clint Eastwood, Oliver Stone a Steven Spielberg. Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. Snímek získal kromě dvou oscarových nominací řadu dalších ocenění, z nichž lze připomenout mj. Zlatého medvěda na MFF v Berlíně a Zlaté glóby za režii a za původní scénář (Scott Alexander, Larry Karaszewski). Vysílání: 28.8., 21.50 hod., ČT2.

Romy
Od císařovny Sissi přes Alaina Delona a spolupráci s nejuznávanějšími režiséry své doby až po kruté rány osudu a neštěstí v lásce. Příběh jedné z největších evropských hvězd sedmdesátých let Romy Schneiderové v německém životopisném filmu (2009). Hrají: J. Schwarzová, T. Kretschmann, G. Delorme, M. Hörbigerová a další. Režie Torsten C. Fischer (Premiéra)
Německý životopisný film o světoznámé filmové hvězdě Romy Schneiderové se sice v úvodu věnuje i dospívání budoucí představitelky císařovny Sissi, převážně se ale zaměřuje na její kariéru a události jejího osobního života po průlomové roli. Part mladé rakouské císařovny sice z tehdy osmnáctileté dívky udělal největší star německy mluvících zemí, ale současně ji zaškatulkoval jako představitelku křehkých dívek vznešeného původu v kostýmních filmech. Před tou Romy utekla do Paříže, kde se při svém prvním zahraničním angažmá na filmu Kristýna (1958) seznámila s tehdy začínajícím Alainem Delonem, s nímž pak několik let žila. Společně také účinkovali na divadle pod vedením světově uznávaného režiséra Luchina Viscontiho. Pro Romy je to první úspěch v její cestě za vážnými ambiciózními rolemi. O rok později se na plátně objevuje ve Viscontiho segmentu povídkového snímku Boccaccio '70 a pod vedením Orsona Wellese v jeho adaptaci Procesu Franze Kafky. Po rozchodu s Delonem na začátku šedesátých let se vrátila do Německa, kde se seznámila se svým prvním manželem, německým hercem a režisérem Harrym Meyenem. Jejich nevyvážený vztah záhy skončil a Romy se přestěhovala zpět do Paříže. Po krátké pauze kvůli těhotenství a výchově syna Davida se vrátila k filmu titulem Bazén (1969), kde zase hrála po boku Alaina Delona, s nímž zůstali navzdory rozchodu blízcí přátelé. Sedmdesátá léta byla pro Romy ve znamení dalších ambicióznějších rolí a také ocenění francouzskou výroční cenou César za filmy Důležité je milovat (1975) v režii Andrzeje Zulawského a Docela obyčejný příběh (1978) v režii Clauda Sauteta. Na začátku osmdesátých let se sice znovu vdala, ale tvrdě ji ranila smrt syna Davida. Začala pít a svého syna nakonec přežila jen o necelý rok. Německý životopisný snímek stojí na hereckém obsazení, především pak na německé herečce Jessice Schwarzové, která jednak s Romy Schneiderovou sdílí výraznou podobnost a navíc dokáže zahrát veškeré nuance náročné role. Vysílání: 29.8., 14.00 hod., ČT2.

Filmový klub Vysoké podpatky
Matka, dcera, milenec a záhadná vražda ve španělsko-francouzském filmu (1991). Hrají: V. Abrilová, M. Paredesová, M. Bosé, F. Atkine, P. D. del Coral a další. Scénář a režie Pedro Almodóvar
Mezi slavnou zpěvačkou Becky del Páramo a její dcerou Rebeccou panuje dlouholeté napětí. Rebecca trpí matčinou popularitou a k její nejistotě a méněcennosti přispívá i to, že populární a zaneprázdněná matka se o ni starala a zajímala jen sporadicky. Když se Becky po patnácti letech vrací do vlasti, její dospělá dcera je odhodlána se s problematickým vztahem vypořádat. Mezi ženami však záhy propukne nový konflikt kvůli Manuelovi – bývalému milenci matky a současnému manželovi dcery. Propletené rodinné vztahy brzy fatálně naruší vražda…
Film zosobňuje přechod mezi ranými Almodóvarovými filmy s jejich bláznivou komikou a perverzní sexualitou a pozdějšími citově vypjatými melodramaty. Almodóvar klade důraz především na vyjádření emocí a možná proto dokáže suverénně a vkusně natočit zápletku, jejíž převyprávění by vyznělo neskutečně či banálně. Strhující výkony herců v tenatech tragikomických vztahů podtrhuje hudba Rjúičiho Sakamota. Za povšimnutí stojí vizuální stránka filmu včetně oděvů a doplňků obou hlavních hrdinek, z nichž některé (náušnice, podpatky) hrají v příběhu důležitou roli. Vysílání: 31.8., 23.40 hod., ČT2.

Filmové návraty Pod obratníkem Kozoroha
Drama lásky zatížené dávným zločinem. Ingrid Bergmanová v hlavní roli britského kostýmního filmu (1949). Dále hrají: J. Cotten, M. Wilding, M. Leightonová, C. Parker a další. Režie Alfred Hitchcock (Premiéra)
Kostýmní drama Pod obratníkem Kozoroha (1949) vzniklo podle stejnojmenného románu australské autorky Helen Simpsonové, vydaného v roce 1937 (v češtině nevyšel). Jeho příběh, zasazený do Sydney ve třicátých letech 19. století, začíná příjezdem nového guvernéra, v jehož doprovodu je také jeho nemajetný synovec Charles Adare (Michael Wilding, později mj. druhý manžel Elizabeth Taylorové). Mladík doufá, že se mu podaří domoci se v nové zemi jmění, k čemuž mu může přispět bohatý místní podnikatel Sam Flusky (Joseph Cotten). Jenže místní honorace se na Fluskyho i jeho ženu Henriettu (Ingrid Bergmanová) dívá skrz prsty a odmítá se s nimi stýkat. Ani v tehdejší trestanecké kolonii se určité věci neodpouštěly. A mezi ně patřil sňatek aristokratky s podkoním, navíc zatížený smrtí jejího bratra. Kostýmní melodrama není právě oblíbený žánr slavného mistra napětí Alfreda Hitchcocka, nicméně Pod obratníkem Kozoroha patří k lehkému nadprůměru mezi obdobnými tituly, tehdy tak oblíbenými u filmového publika. Kromě zajímavého pohledu do historie pátého kontinentu snímek nabízí také procítěný výkon Ingrid Bergmanové v nezvyklé roli alkoholičky. Jak už to ovšem bývá, nejlepší postavou je tu zloduch, a sice hospodyně Millie v podání významné anglické divadelní herečky Margaret Leightonové. Jak bylo jeho zvykem, Hitchcock se tu objevuje i před kamerou - jako jeden ze tří mužů na schodech vládní budovy. Vysílání: 01.9., 10.45 hod., ČT2

Šťastný člověk
Zdědit restauraci může být radostná věc, ale nesmí po ní toužit někdo jiný. Pierre Richard v hlavní roli kanadské komedie (2009). Dále hrají: R. Girard, S. Testudová, L. Portalová, J.-N. Verreault a další. Režie Robert Ménard
Stárnoucí vysokoškolský profesor kvantové fyziky v Paříži, Pierre Martin patří k věčným optimistům a své studenty často zaskočí svým nekonvenčním výkladem na přednáškách. Když nečekaně zdědí po tetičce restauraci v Sainte-Simone-du-Nord, v malé vesnici v kanadském Quebecu, bere tuto zprávu jako možnost pozitivní změny. Příjezd do Kanady je mnohem méně růžový, než si to s dcerou Catherine představovali. Drsné podmínky zimy je trochu zaskočí a ještě musí bojovat s představami místních obyvatel, kteří se obávají, že cizinec bude vnášet nepříjemnosti do jejich života. Hlavní roli v komedii vytvořil známý francouzský herec Pierre Richard. Vysílání: 01.9., 12.45 hod., ČT2.

26.8.2013 00:08:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...