zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Týden vědy a techniky 2013

Fascinace světem je mottem letošního třináctého ročníku nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu Týdne vědy a techniky, který právě začíná v Praze a protáhne se až do 15. listopadu.
Nejen studenti, učitelé ale i široká veřejnost má možnost seznámit se v tomto období prostřednictvím "Dnů otevřených dveří" s vědeckými pracovišti Akademie věd. Tak například v Archeologickém ústavu se pro zájemce otevře keramická laboratoř, v Astronomickém ústavu mohou pozorovat planety a galaxie, v Geologickém ústavu se poučí o dějinách Země, v Národním technickém muzeu se mohou připojit ke komentovaným prohlídkám v nově otevřených expozicích nebo navštívit dílny na restaurování papíru, v Masarykově ústavu uvidí běžně nepřístupnou korespondenci TGM a podobné zajímavosti je očekávají v celé řadě jiných institucí.

Nabídka doprovodného programu zahrnuje velký počet přednášek z nejrůznějších oborů, které se konají většinou v hlavní budově Akademie věd na Národní třídě. V historické sekci se posluchači např. dozvědí, jak vypadal "Svět na středověkých mapách před Kolumbovými objevy", vyslechnou si "Příběhy z dějin československého státu", poznají, jak se Alžbětinská doba odrazila v díle Benjamina Brittena, jaká matematika se skrývá v pražském orloji nebo jak vypadala středověká škola a co způsobily ve školství tereziánské reformy.
Náměty přednášek se netýkají přirozeně jen humanitních věd. V jiných sekcích se bude se hovořit o "Energii vody", o "Rostlinném genomu" či o "Tajuplných částicích" jako je neutrino a Higgsův bosson.
Do programu patří také více než dvě desítky výstav. V budově British Counsil je v ulici Politických vězňů expozice věnována stoletému výročí narození britského hudebního skladatele Benjamina Brittena (1. - 15. listopadu). V knihovně AV na Národní třídě se představí "Egypt v literatuře před polovinou 19. století" (4. - 15. listopadu), v Ústavu dějin umění v Husově ulici to bude "Česká knižní malba v neklidné době 1380 až 1450" (6. - 15. listopadu), v galerii Ústavu makromolekulární chemie na Petřinách budou vystavena díla českých výtvarníků, která byla inspirována polymery v rámci připomínky stoletého výročí narození Otty Wichterleho (1. - 15. listopadu).
Praha ale není jediným dějištěm festivalu, k Týdnu vědy a techniky se připojily vědecké ústavy v dalších městech jako jsou České Budějovice, Plzeň, Liberec, Pardubice nebo Brno a jednou z pozoruhodností bude také volný přístup do meteorologické observatoře na Milešovce 9. a 10. listopadu.

4.11.2013 15:11:58 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...