zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nečekané dědictví

Nečekané dědictví

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Přes všechny chmurné vidiny se stále najdou jedinci, kteří nemyslí jen na vlastní prospěch ale na "obecné dobré" jak by řekli naši předchůdci. Dokazuje to výstava pod názvem NEČEKANÉ DĚDICTVÍ, kterou Národní galerie přichystala na letní měsíce a která právě začíná v Konírně Paláce Kinských na Staroměstském náměstí.
Kolekci obrazů a kreseb významných autorů naší moderny, která je zde vystavena, získala Národní galerie zcela neočekávaně v roce 2010 odkazem MUDr a RNDr Aleny Žižkové - Lind.

Doktorka Žižková (1926 - 2009) pocházela z pražské rodiny, která kdysi měla mezi svými předky Jana Žižku a v předválečné patřila ke sběratelům soudobého výtvarného umění. Rodiče mecenášky získávali umělecká díla v Praze ale i v Paříži, kam často zajížděli. Alena Žižková pokračoval v rodinné tradici, přestože vystudovala na Karlově univerzitě medicínu a přírodní vědy. V roce 1968 se provdala za švédského vědce a od roku 1970 žila s manželem ve Švédsku, kam si také odvezla některé obrazy, část jich zůstala v pražském domě, kde dříve bydlela.
Odkaz zahrnuje dvacítka prací takových uměleckých veličin jako je Toyen (její obraz Na zámku La Cost byl již prezentován veřejnosti na výstavě české moderny v Soulu a obraz Bramborové divadlo byl vybrán na plakát výstavy), Šíma, Štýrský (ilustrace k Máji, Apokalypsa), Zrzavý ( neznámá kresba Láska pozemská a láska nebeská z roku 1913), Tichý (melancholická kresba Kočky, Kolombína), Jan Matulka, rodák z Vlachova Březí, který se v roce 1907 usídlil natrvalo v USA ( Kompozice New York z roku 1925) ale také např. kresba Tři jezdci od J. Preislera, kterou Alena Žižková získala ze sbírky psychoanalytika a surrealisty Bohuslava Brouka nebo malovaná keramika Španěla Honoria Garciy Condoye.

Po ukončení výstavy hodlá Národní galerie vyjádřit svůj vděk doktorce Žižkové umístěním darovaných obrazů do stálé expozice moderní sbírky.
I u této výstavy je pamatováno na doprovodná program s komentovanými prohlídkami a prostorem pro interaktivní činnost v předsálí, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet rozmístění obrazů v interiéru bytu, sestavit surrealistické zátiší nebo zapsat svůj sen do snového deníku.
Toto dnes již málo obvyklé gesto v podobě daru cenných obrazů státní instituci může veřejnost obdivovat v Konírně Paláce Kinských do 24. srpna 2014.

16.6.2014 14:06:20 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...