zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Josef Škvorecký - 90 let

Rytmus v patách

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Rytmus v patách
Danny Smiřický miluje domnělou špionku, malou pražskou "mataháru". Podle předlohy Josefa Škvoreckého, od jehož narození právě dnes uplyne devadesát let (2009). Hrají: V. Dyk, M. Šoposká, V. Kotek, J. Meduna, B. Kohoutová, E. Smetanová, Z. Procházková, F. Němec, M. Kubaš, J. Přeučil a další. Kamera V. Holomek. Scénář a režie A. Sedláčková.

Danny Smiřický, oblíbený hrdina a alter ego Josefa Škvoreckého, je ústřední postavou poslední z televizních adaptací spisovatelovy tvorby. Povídku Malá pražská matahára zpracovala do podoby televizního filmu režisérka Andrea Sedláčková a obsadila do hlavní role Vojtěcha Dyka, výrazného představitele mladé české herecké generace. Danny a jeho kamarádi z orchestru, přátelé a přítelkyně, žijící na počátku padesátých let, milují svou generační hudbu - jazz - a tanec, prožívají lásky i složité vztahy a zatím netuší, že kolem nich už houstne atmosféra podezřívání, provokací, donášení, sledování a udávání... Byli lehkomyslní, mladí, naivní a doba jim nepřála. Televizní film uvádíme jako vzpomínku na významného českého prozaika, překladatele, publicistu i nakladatele Josefa Škvoreckého, který by právě dnes, 27. 9. 2014, oslavil devadesáté narozeniny.
Vysílání: 27.9., 20.20 hod., ČT art

Josef Škvorecký očima Jaromila Jireše
Patřil k nejvýraznějším a nejčtenějším spisovatelům druhé poloviny 20. století. Letos připomínáme jeho nedožité 90. narozeniny Josef Škvorecký (27. září 1924 Náchod – 3. ledna 2012 Toronto) byl český spisovatel, esejista, překladatel a exilový nakladatel. Spolu s manželkou Zdenou Salivarovou zakladatel exilového nakladatelství Sixty Eight Publishers v Torontu. Patří k nejvýznamnějším českým poválečným prozaikům. Poté, co v roce 1959 vydal román Zbabělci, musel odejít z časopisu Světová literatura. V lednu 1969 odjel do USA, kde nejprve přednášel na Cornell University v Ithace (New York), v létě absolvoval stipendijní pobyt v Berkeley (Kalifornie). Téhož roku byla v nakladatelství Československý spisovatel zastavena výroba další knihy Tankový prapor. Škvorecký se rozhodl v zahraničí zůstat. Od podzimu 1969 vedl na Toronto University kurs současného českého divadla a filmu a na anglistice kurzy anglické a americké literatury; od roku 1970 i kurzy tvůrčího psaní. Roku 1971 byl jmenován mimořádným, 1975 řádným profesorem. Od roku 1972 až po odchod do důchodu v roce 1990 Škvorecký vyučoval také dějiny a teorii filmu na Graduate Centre for Study of Drama Torontské univerzity. Založení nakladatelství v roce 1971 byl nesmírně významný počin. Díky tomu neztratila československá literatura kontinuitu. V Kanadě vydávali knihy autorů, kteří doma byli zakázaní (do roku 1993 to bylo 227 titulů). Při prvním návratu do Československa (1990) byl vyznamenán Řádem Bílého lva. Škvoreckého dílo je překládáno do mnoha jazyků.
Dokument z roku 1992 zachycuje Josefa Škvoreckého v prostředí, v němž prožil své dětství, školní léta a začátky učitelování. Další část vyprávění se odehrává v kostele, v Číhošti, kde se setkává s obyvateli a příbuznou pátera Toufara. Závěrem J. Škvorecký navštíví tankodrom v Milovicích, kde si u PTP odbýval vojenskou službu, a kde vznikl podklad k románu Tankový prapor.
Vysílání: 27.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art.

Vražda v zastoupení
Detektivní příběh z období 2. světové války podle povídky Jana Zábrany a Josefa Škvoreckého, který by v těchto dnech oslavil 90. narozeniny (1987). Hrají: N. Mukařovská, Z. Černín, E. Balzerová, M. Donutil, D. Dítě, M. Vágner, J. Grygar, O. Navrátil, S. Tříska a další. Režie V. Kelbl. Televizení inscenace Vražda v zastoupení byla natočena v roce 1987 podle románu Jana Zábrany. V devadesátých letech vyvolalo diskuzi tvrzení, že spoluautorem je spisovatel Josef Škvorecký, dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších poválečných českých prozaiků. Ten o své anonymní spolupráci na třech detektivních příbězích s Janem Zábranou píše: "...rukopisy jsou zřetelně psány mou rukou. Navíc jsme do třetí detektivky, Vražda v zastoupení, vložili akrostich vytvořený z počátečních písmen prvních asi dvou desítek kapitol, který zní: Škvorecký et Zábrana fecerunt iocolum, tj. že Š. a Z. si dovolili žertík... žertík mě pobavil ještě v exilu, když jednu z těch detektivek zfilmovala brněnská televize..."(Literární noviny 22. 5. 1996). V těchto dnech si připomínáme 90. výročí narození tohoto významného českého spisovatele a exilového nakladatele. Napínavý příběh o lidech, kteří neztrácejí víru v život, se odehrává v roce 1941 v pronacistickém prostředí. Mladý soukromý detektiv Pivoňka je pověřen pátráním po vrazích šéfredaktora kolaborantských novin. Pomáhá mu jeho přítelkyně Boženka, toho času barová swingová zpěvačka. Do hlavních rolí obsadil režisér Vladimír Kelbl Zdeňka Černína a Natálii Mukařovskou (1987).
Vysílání: 28.9., 23.45 hod., ČT art, Herecké hvězdy

21.9.2014 09:09:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...