zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino Art 36. týden

Z filmu Rikša

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Rikša
Stinná zákoutí stranou hlavních ulic Saigonu ukrývají svět nelegálních aktivit, ale i velkých emocí. Vietnamsko-francouzský lyrický snímek ověnčený Zlatým lvem z benátského festivalu (1995). Hrají: Le Van Loc, Tony Leung Chiu Wai, Tran Nu Yen-Khe a další. Režie Tran Anh Hung (Ve vietnamském znění s titulky)
Režisér Tran Anh Hung se coby Vietnamec žijící ve Francii stal jedním z předních filmařů vietnamské diaspory. Již jeho celovečerní debut Vůně zelené papáje se stal mezinárodní senzací a v roce 1993 si z prestižního festivalu v Cannes odnesl Zlatou kameru. O dva roky po tomto lyrickém a příjemně náladovém snímku přišel s neméně vizuálně strhujícím snímkem Rikša. Nicméně zatímco v debutu režisér zobrazoval poklidný život v harmonickém bezpečí předměstského rodinného sídla v padesátých letech, tentokrát divákům předkládá nelítostný pohled do stinných zákoutí soudobého Ho Či Minova města. Mladý rikša a jeho starší sestra se náhodou zapletou s jednou z mnohých skupin organizovaného zločinu. Zatímco on je nucený vykonávat všemožnou špinavou práci, ona se stane prostitutkou pro specifickou klientelu. Navzdory prostředí plného násilí, perverzity a chudoby zpracovává Tran tento svět do uhrančivě lyrického a symbolistního vyprávění. Všechny zdejší postavy jsou v základu tragické a jejich niterná nevinnost a empatie ostře kontrastují s devastujícím prostředím, z něhož se nedokážou vyvázat. Možná právě proto i ty nejzavilejší a nejzlověstnější osobnosti současně projevují vytříbený cit pro krásu a poezii. Film měl světovou premiéru na mezinárodním festivalu v Benátkách, kde získal hlavní cenu Zlatého lva a cenu FIPRESCI. Roli hlavní hrdinky ztvárnila režisérova manželka Tran Nu Yen-Khe, jenž se objevuje v každém jeho filmu, a básnícího mafiána ztvárnila hongkongská superstar Tony Leung Chiu Wai.
Vysílání: 01.9., 23.30 hod., ČT art

Musíme si promluvit o Kevinovi
Co prožívá matka, jejíž syn zastřelil několik spolužáků a učitelku? Britsko-americký film, ověnčený řadou festivalových cen (2010). Hrají: T. Swintonová, E. Miller, J. C. Reilly a další. Režie Lynne Ramsayová (V anglickém znění s titulky) (Premiéra)
Eva odkládá slibně rozjetou profesní kariéru a plně se ponoří do nadcházejícího mateřství. Vztah mezi matkou a synem Kevinem se však od samého počátku komplikuje. Chlapec se od raného věku agresivně vymezuje vůči svému okolí a vůči matce především. Když je Kevinovi patnáct, spáchá čin, kterým se v očích veřejnosti stává monstrem. Ani ve vězení jej však matka neopouští a vzájemný vztah plný nepochopení, zklamání, nenávisti, ale i lásky tak pokračuje dál.
Filmová adaptace románu Lionel Shriverové vyniká především strhujícím výkonem Tildy Swintonové v roli matky, nelineárně vyprávěným příběhem a chladně odosobněnou vizuální stránkou. Britská režisérka Lynne Ramsayová (1969) se ve filmové branži pohybuje již od poloviny 90. let. Její první krátké filmy Small Deaths (Small Deaths, 1996) a Gasman (Gasman, 1998) získaly Ceny poroty v Cannes. Následující celovečerní snímky Chytač krys (Ratcatcher, 1999) a Morvern Callarová (Morvern Callar, 2002) rovněž obdržely význačná ocenění a tematicky vymezily její tvorbu. Ramsayová proniká do světa dětí a mladistvých a často na něj nahlíží optikou pokřivenou zkušeností se smrtí, zármutkem či vinou. Na adaptaci knihy Musíme si promluvit o Kevinovi pracovala již od roku 2005 a především kvůli nedostatku financí měl snímek premiéru až v květnu 2011, zato v hlavní soutěži filmového festivalu v Cannes. Zde sice žádnou cenu nezískal, vzbudil však zaslouženou pozornost a bodoval na řadě dalších, menších festivalů. Mimo jiné zvítězil na MFF v Londýně a při udílení Britských nezávislých filmových cen byl oceněn Cenou za režii a Cenou za nejlepší film.
Vysílání: 02.9., 21.50 hod., ČT art

Hasta la vista!
Cesta za láskou do Španělska na kolečkovém křesle. Belgická hořká road movie (2011). Hrajíc. R. Vanden Thoren,G. De Schrijver, T. Audenaert, J. Heldenbergh, K. Desartová a další. Režie Geoffrey Enthoven (V originálním znění s titulky) (Premiéra)
Philip, Lars a Jozeph jsou tři mladíci po dvacítce, kteří milují víno a ženy. Jenže jsou stále panicové. Pod záminkou ochutnávání vína se vydají na cestu do Španělska s vidinou prvních sexuálních zážitků. Nic je nemůže zastavit – dokonce ani jejich handicap: jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý.
Hasta la vista! vypráví příběh o lásce, síle přátelství a chtíči. Příběh o humoru jako jediném prostředku, který pomáhá vyrovnat se s nelehkou situací, o silné touze jako největším hybateli lidské snahy bořit hranice. Člověk ovládaný touhou dokáže věci, o kterých netušil, že je může zvládnout. Přitom její naplnění bývá až druhotné. V této road movie je cesta důležitější než její cíl. Film vznikl na motivy skutečného příběhu Asty Philpota a jeho přátel.
Přestože téma trojice dospívajících chlapců, kteří touží po první sexuální zkušenosti, už bylo natočeno mnohokrát (a často přitom bohužel zredukováno na tu více, jindy méně vkusnou taškařici), příběh, se kterým přišel Geoffrey Enthoven, je překvapivě osvěžující. Své hrdiny sice obdařil fyzickým handicapem, ale obešel se při jejich putování bez zbytečné korektnosti, lepkavého sentimentu či na druhé straně výsměchu, a dodal celému tomu omšelému vzorci úplně nový rozměr.
Vysílání: 03.9., 20.20 hod., ČT art

Stud
Michael Fassbender a Carey Mulliganová v hlavních rolích mrazivé studie osamělosti a sexuální posedlosti. Britský film, ověnčený řadou festivalových cen (2011). Dále hrají: J. Badge Dale, N. Beharieová, L. Waltersová a další. Režie Steve McQueen (V anglickém znění s titulky)
Pohledný Brandon je charismatický, mlčenlivý a dobře zajištěný pětatřicátník, který ve dne přežívá v lukrativním zaměstnání, ale jediné, co ho zajímá a na čem je bytostně závislý, je sex. Respektive erotika, autoerotika, porno v nejrůznějších formách a podobách, v realitě i ve virtuálním světě. Prostředky na to má a může si splnit jakékoli přání. Ale život, kde lidé navazují vztahy a zajímají se jeden o druhého, kde sexuální akt může být projevem vzájemné přitažlivosti a lásky, jako by pro něj neexistoval. Tvrdí, že je sám se sebou spokojený a že je hrdý na to, čeho materiálně dosáhl. Vlastní citovou frustraci si zpočátku neuvědomuje, dokud do zaběhnuté rutiny jeho života nevpadne psychicky labilní bohémská mladší sestra Sissy.
Ve filmu Stud se opět setkali herec Michael Fassbender, kameraman Sean Bobbitt a střihač Joe Walker, kteří s režisérem Stevem McQueenem spolupracovali na jeho úspěšném debutu Hlad (2008). Osobnosti hlavního hrdiny odpovídá výtvarné řešení filmu, v němž převládají studené barvy supermoderních interiérů. Četné sexuální scény jsou zpočátku načrtnuty v náznacích a útržkovitě, až později dojde k jejich otevřenějšímu zobrazení. Autor protagonistu nesoudí, jen ukazuje, jaké důsledky mohou mít neschopnost komunikace a emoční deprivace, nepochybně související se současným vyprázdněným životním stylem. Michael Fassbender získal za své přesvědčivé ztvárnění obtížné role s množstvím vypjatých intimních momentů mimo jiné prestižní Volpiho pohár za mužský herecký výkon na MFF v Benátkách.
Vysílání: 04.9., 22.45 hod., ČT art

Touha, opatrnost
Hra masek, ochotně přijímaných lží a obnažujících vášní v tchajwanském koprodukčním dramatu podle předlohy význačné čínské autorky Eileen Chang (2007). Hrají: Tony Leung Chiu Wai, Tang Wei, Joan Chen, Wang Leehom a další. Režie Ang Lee (V kantonském, mandarínském a anglickém znění s titulky) (Premiéra)
Desítkami cen ověnčený film věhlasného tchajwanského režiséra Anga Leeho se odehrává v době druhé světové války v Japonci okupované Číně. Nesmělá chudá studentka Wang Ťia-č' se seznámí se skupinou divadelních herců a při hraní v protiokupačně angažovaných hrách odhalí svůj herecký talent. Pod vedením vlastenecky zapáleného Kchuanga Jü-mina se skupina rozhodne přejít od motivování mas divadlem k odbojové činnosti, v níž jako zbraň využije herectví. Jejich cílem má být vysoce postavený kolaborant pan I Sien-šeng. Wang se má coby svůdná manželka bohatého obchodníka vetřít do jeho přízně a vylákat ho z jeho ostře střeženého bezpečí.
Touha, opatrnost vznikla podle krátké novely spisovatelky Eileen Chang, která je dnes uznávaná jako jedna z nejvlivnějších osobností moderní čínské literatury. Ve svých knihách i filmových scénářích, které psala od konce čtyřicátých do poloviny šedesátých let, se věnovala napětí mezi muži a ženami v milostných vztazích. Chang se vyhýbala politickým tématům, která v její době představovala hlavní motiv čínské literatury, a naopak se zaměřovala na vykreslení každodenního života se zaměřením na lidskou psychologii a racionální motivace v pozadí citových vztahů. Důmyslnou stylistikou při tom svým postavám dodávala víceznačné roviny a komplexnost, což z jejích knih činilo díla sice apolitická, ale rozhodně ne eskapistická. Jak sama konstatovala, její postavy právě tím, že představují slabé obyčejné lidi nesoucí břímě své doby, vystihují onu dobu adekvátněji než nějací hrdinové.
Vysílání: 05.9., 21.30 hod., ČT art

24.8.2015 09:08:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...