zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy tipy 11. týden

Jiří Mádl (Gympl)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Gympl
Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml. v komedii o studentech, učitelích, rodičích a graffiti. Kultovní koprodukční snímek ČT (2007). Dále hrají: E. Holubová, T. Matonoha, J. Schmitzer, M. Šteindler, M. Zbrožek, Z. Bydžovská, T. Hanák, I. Chýlková, J. Kraus a další. Scénář: I. Houška, P. Nosek a T. Vorel. Kamera J. Jícha. Režie T. Vorel. Na televizní obrazovku se vrací úspěšná komedie o studentech, učitelích, rodičích a graffiti režiséra Tomáše Vorla. Pedantický fyzikář (M. Šteindler), strnulý češtinář (J. Schmitzer), jalový tělocvikář (M. Zbrožek), ekologický učitel výtvarky (T. Matonoha), mondénní ředitelka školy (E. Holubová, která letos slaví životní jubileum) a další kantoři dle svých představ formují nebohé studenty na poněkud zkostnatělém gymnáziu. A tak málokoho studium opravdu baví a zajímá. Petr (T. Vorel jr.) a Michal (J. Mádl) do školy raději nechodí a když tam náhodou zavítají, tak celé hodiny prospí, neboť po nocích malují graffiti. To je to jediné, co je kromě holek skutečně baví. Nebezpečné výpravy na střechy domů, ilegální pronikání do útrob metra, dramatické lezení na komín... Napětí, riziko dopadení a honičky s policií jsou opravdové, zábavné i kruté. A tak není divu, že se jejich bezradní rodiče (Z. Bydžovská – T. Hanák, J. Kraus – I. Chýlková) věčně stresují a občas se v zájmu dostudování svých nezvedených potomků spojí s profesory.
Vysílání: 12.3., 20.00 hod., ČT1

Svatba jako řemen
"Náčelníku, proč nás lidi nemají rádi?" Nestárnoucí česká komedie o ošklivé události, která se nestala (1967). Hrají: I. Janžurová, V. Pucholt, J. Vostrčil, J. Hrzán, P. Landovský, J. Schánilec, V. Walterová, J. Libíček, F. Filipovský, S. Zázvorková a další. Scénář Zdeněk Mahler a J. Krejčík. Kamera Josef Střecha. Režie J. Krejčík. Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení – a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády. Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru. Film uvádíme jako vzpomínku na Jiřího Hrzána, od jehož narození v těchto dnech uplyne 80 let (30. 3. 1939 – 24. 9. 1980).
Vysílání: 16.3., 15.10 hod., ČT1
Opakování: 17.3., ČT1

Návrat idiota
Lehce mrazivá filmová komedie inspirovaná titulní postavou románu F. M. Dostojevského a oceněná pěti Českými lvy (1999). Hrají: P. Liška, A. Geislerová, T. Vilhelmová, J. Langmajer, J. Macháček, Z. Hadrbolcová, J. Smutná a další. Kamera Š. Kučera. Scénář a režie S. Gedeon. V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Silvestrem, se mladý František (P. Liška) po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí tak trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen ve své čistotě a opravdovosti vnímat lidské vztahy správně. Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista S. Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského Idiot. Snímek nominovaný Českou filmovou a televizní akademií na Oscara získal v roce 1999 Českého lva v pěti kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, hudba, A. Geislerová za herecký výkon ve vedlejší roli) a četná zahraniční ocenění.
Vysílání: 12.3., 22.00 hod., ČT2

Třicet jedna ve stínu
Láska je schopná velkých obětí. I těch zbytečných. Česko-britský film (1965). Hrají: A. Heywoodová, J. Booth, R. Hrušínský, A. Toddová, D. Wolfit, J. Jirásková, J. Kotrbová, V. Menšík, J. Sovák a další. Scénář: D. Mercer, J. Weiss a J. Mucha. Kamera B. Baťka. Režie J. Weiss. V malé pražské prodejně potravin se jednoho dne objeví revize, kterou vede nový pracovník, neúplatný pan Kurka (R. Hrušínský). Na rozdíl od vedoucího provozovny Milana Vorla (J. Booth) je jeho zástupkyně, půvabná Alena Burdová (A. Heywoodová) nečekanou inventurou zaskočena. Žena je totiž do svého šéfa zamilovaná a měla s ním dvouletý poměr, který nedávno skončil. Alena nicméně dosud kryje manko, které vytvořil Vorel kvůli nákupu nového auta. Drahý koňak a cinzano se totiž téměř neprodává, a tak si dvanácti chybějících lahví dosud nikdo nevšiml. Milan s Alenou musejí alkohol opatřit do příštího rána, kdy bude inventura pokračovat. A skutečně se jim to s vypětím sil a nervů podaří. Jeden z kontrolorů však omylem rozbije jednu z lahví na regálu a zjistí, že místo koňaku v ní byl čaj. A stejné je to se všemi dražšími lahvemi, kromě dvanácti. Působivý snímek o tom, jak velkých (a zbytečných) obětí je schopen zamilovaný člověk, natočil režisér Jiří Weiss v česko-anglické koprodukci s britskými herci v hlavních rolích.
Vysílání: 17.3., 21.15 hod., ČT art

4.3.2019 14:03:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev celý článek

další články...

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...