zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmové tipy 16. týden

Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml. (Vejška)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jáchyme, hoď ho do stroje!
Luděk Sobota v komedii scenáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka o šťastných a kritických dnech, neoblomné tetičce a první lásce (1974). Dále hrají: M. Vančurová, V. Ferbasová, J. Dvořák, V. Lohniský, L. Smoljak, Z. Svěrák a další. Kamera J. Kučera. Režie O. Lipský. Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav Smoljak – Zdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, "vědecky" sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství. Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka.
Vysílání: 13.4., 21.45 hod., ČT1
Opakování: 15.4., ČT1

Vejška
Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl a Eva Josefíková ve volném pokračování divácky mimořádně úspěšné komedie Gympl. Studenti a vyznavači graffiti Kocourek a Kolman se opět potýkají s nástrahami turbulentních vztahů, nevyzpytatelných učitelů a zoufalých rodičů. Úspěšný koprodukční snímek ČT (2014). Dále hrají: Z. Bydžovská, J. Kraus, I. Chýlková, F. Vorel, J. Kohák, D. Vávra, P. Čtvrtníček a další. Scénář Pasta Oner a T. Vorel. Kamera a režie T. Vorel. Vejška je volným pokračováním diváckého hitu Gympl z roku 2007. Díky velkému ohlasu a obecně příznivému přijetí se tvůrci sami začali zajímat, co by se po skončení gymplu mohlo s jejich hrdiny dít. Vznikl tak film Vejška, v němž jsou oba hrdinové už přece jen dospělejší. Přesto humor, nebezpečné akce a nekompromisní upřímnost mají své místo i tady. Scénář napsali společně český street artista Pasta Oner a Tomáš Vorel, hudbu k filmu složil Mike Trafik, producent nejznámější rapové skupiny PSH. Vladimír 518, člen PSH, je pak autorem rapu. Zatímco Petr Kocourek (T. Vorel ml.) se už podruhé pokouší dostat na katedru grafiky pražské UMPRUM, kde rukou přísnou a nemilosrdnou vládne profesor Slanina (J. Kohák), Michal Kolman (J. Mádl) chodí na VŠE spíš jenom balit holky a odevzdávat seminární práce, které mu napsal někdo jiný. I zkoušky a zápočty řeší všelijakými podvody či s pomocí svého vlivného otce (J. Kraus). Pokračují jejich noční dobrodružství, při kterých na střechách domů, nádražích, dálničních podjezdech i podchodech malují nelegální graffiti. Zatímco Michal střídá holky jako housky na krámě, Petr potká Julii (E. Josefíková) a zamiluje se.
Vysílání: 15.4., 21.15 hod., ČT1

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimíra Párala o věčném koloběhu zkaženosti světa. Koprodukční snímek ČT (2004). Dále hrají: J. Prachař, K. Kloubková, J. Vlasák, V. Žilková, M. Taclík, P. Špalková, M. Igonda a další. Scénář P. Poledňák a V. Polesný. Kamera letošní jubilant J. Špelda. Režie V. Polesný. Snímek je dynamicky natočenou groteskou, jakýmsi leporelem lidských osudů, které se před námi odehrávají v rychlém tempu, s nadhledem a humorem. Skvělé herecké výkony, dobové hity i scénická hudba K. Svobody, to vše pod taktovkou zkušeného režiséra V. Polesného z něj činí filmovou lahůdku. Filmová adaptace slavného románu V. Párala je hořkým obrazem lidské touhy po požitcích, moci, majetku i panoramatickým záběrem opakujících se situací dějin moderní společnosti. Motorem příběhu je výbušná síla nenávisti těch "dole", toužících po rozkoši lásky a společenském uplatnění, a kultivovanost, ale i únava světa lidí "nahoře", kteří se už dost namilovali a užili moci, a tak vlastně rádi podléhají náporu barbarství. Vylhané naděje roztáčejí vždy znovu a znovu šílený kolotoč lidského života až k závěrečným ztraceným iluzím. Ústředním místem děje je dům v Ústí nad Labem, kde se střídají náhodní i trvalí zaměstnanci místní továrny. Příběh Borka Trojana (J. Langmajer), ambiciózního inženýra, a jeho lásky k Zitě Gráfové (Z. Adamovská), manželce ředitele továrny, příběh mladičkého Romana Gráfa (J. Prachař), zoufale až k sebezničení milujícího neklidnou Maddu (K. Kloubková), to jsou základní osy mnohavrstevného vyprávění, odehrávajícího se v průběhu šedesátých let s přesahem do doby po roce 1989. Kameramanem tohoto snímku byl Josef Špelda, který brzy oslaví osmdesát let.
Vysílání: 16.4., 21.55 hod., ČT2

Daleká cesta
Strhující příběh o osudu židovské rodiny, zavlečené do terezínského ghetta. Nejvýznamnější dílo režiséra Alfréda Radoka (1948). Hrají: B. Waleská, O. Krejča, V. Očásek, Z. Baldová, E. Kohout a další. Scénář: E. Kolár, M. Drvota a A. Radok. Kamera J. Střecha. Mladá židovská lékařka se na počátku okupace provdá za "rasově čistého" českého kolegu, aby si zachránila život. Její rodiče se však už nepodaří zachránit, jsou zavlečeni s prvními transporty lidí do terezínského ghetta. Film Daleká cesta natočil slavný divadelní režisér Alfréd Radok v roce 1948. Film se promítal jen krátce v mimopražských kinech, v době nastupující totality se nesetkal s přízní tehdejších schvalovacích orgánů a byl proto uložen do archivu. O to větší úspěch však měl v zahraničí, sklízel nadšené ohlasy po celé Evropě i Americe. Televizní premiéru měl film až v roce 1991. Filmová balada vyniká moderní střihovou skladbou, expresionistickým obrazovým pojetím kameramana Josefa Střechy a znepokojivou hudbou Jiřího Sternwalda. Mimořádně působivé drama neztratilo ani po letech svůj silný emotivní náboj. Zaujme i netradičním hereckým obsazením a vynikajícími hereckými výkony Blanky Waleské, Otomara Krejči, Zdeňky Baldové a Eduarda Kohouta.
Vysílání: 14.4., 22.30 hod., ČT art

Maxipes Fík filmuje
Silvestrovský animovaný příběh – tentokrát pro dospělé (1978). Vypráví J. Dvořák. Výtvarník J. Šalamoun, který právě oslavil 85. narozeniny. Režie V. Bedřich. Animovaný snímek vypráví o tom, jak se Ája a Fík připletli k filmování. Filmaři totiž hledali chytrého šikovného pejska, ale když Fíka na natáčení přizvali, ještě netušili, co všechno jim maxipes provede. Výtvarnou podobu dal Fíkovi a ostatním postavičkám oblíbeného animovaného seriálu pro děti i tomuto dílu, věnovanému dospělým, výtvarník a ilustrátor Jiří Šalamoun, který právě oslavil 85. narozeniny.
Vysílání: 19.4., 23.15 hod., ČT art

6.4.2020 09:04:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek



Časopis 20 - sekce