zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel architekt Jan Kaplický

Architekt Jan Kaplický

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(18. dubna 1937, Praha – 14. ledna 2009, Praha)

Zvláštní osud – architekt Jan Kaplický zemřel v den, kdy se mu narodila dcera Johanna. Okolnosti jeho smrti budou asi ještě dlouho zajímat senzacechtivé čtenáře, stejně jako nepřijetí jeho architektonického návrhu Národní knihovny k realizaci. V pozadí ovšem zůstává fakt, že patřil k nejvýraznějším světovým architektům dnešní doby. Tvorba charismatického tvůrce zatím čeká na zhodnocení...

„ … Velká architektura vždycky byla a vždycky bude poezie. Je to další rozměr, o kterém by člověk měl denně uvažovat. Mnoho architektů to nedělá vůbec. Je to velmi zanedbávaný faktor. Dokonce i nejlepší inženýrská díla jsou poetická. A nade vše poetické jsou nepochybně modré nebe a květina. Dobrá architektura je vždycky poetická.“ - z knihy Album Jana Kaplického.

Jan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v Praze v v umělecké rodině - jeho otec byl malíř, sochař a architekt, matka kreslířka. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a poté krátce působil na volné noze. V roce 1968 emigroval do Velké Británie. V letech 1969-1971 spolupracoval s architektonickým studiem Denys Lasdun and Partners, poté v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse (zde se v letech 1971-77 podílel na projektu pařížského centra Georges Pompidou . V roce 1979 se stal spoluzakladatelem architektonického studia Future Systems. Byl zastáncem stylu high-tech, v posledních letech experimentoval s organickou architekturou, která se inspiruje přírodními tvary (Ve své knize Album napsal: „Vytvořme něco tak poetického, barvitého a ohromujícího, jako je modré nebe. Nenajde se nikdo, komu by se to nelíbilo. Tvořme krásné domy, místa, zahrady, města. Tvořme věci nevýslovně krásné, věci jednoduché, mnohotvárné a barevné. Věci významné, působivé a nadčasové nelze přehlížet. Tvořivost je osamělý proces … Chci být součástí toho procesu. Být tvůrčí je jedna z největších výzev a radostí světa. Bez tvořivosti není nic. Vůbec nic.“) Společně s Mandou Levete, která se koncem 80. let stala jeho partnerkou (mají spolu syna Josefa) a spolumajitelkou studia, byli jedinou britskou společností, která pracovala pro NASA. Kromě působení v oblasti architektury a designu se Kaplický přednášel na univerzitách ve Velké Británii, Francii a Německu. V Čechách bylo vydáno několik jeho knih (Album, Česká inspirace, Sketches). Jan Kaplický byl držitelem mnoha ocenění. Nejprestižnějším je britská cena za architekturu Stirling Prize za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. V poslední době zaujal architekt světovou veřejnost především stavbou obchodního domu Selfridges building v Birminghamu, za kterou získal mnohá významná ocenění a došel všeobecného uznání. V nedávno uveřejněném přehledu nejvýznamnějších moderních staveb na světě, který otiskl The Independent, je Jan Kaplický zastoupen hned dvěma výše zmíněnými stavbami. V Čechách se „proslavil“ vyhraným konkursem na Národní knihovnu (tzv.blob či chobotnice), která ovšem nebyla realizována Dalším dosud nerealizovaným návrhem je projekt Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích. Realizace vítězného projektu Future systems na muzeum Maserati v italské Modeně je plánována na rok 2009.

15.1.2009 17:01:12 JaSop | rubrika - Medailony