zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Erich Mendelsohn v Ostravě do 26. července 2009

Kino Universum

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na základě kladného hodnocení IFY (Institutu pro zahraniční kulturní vztahy se sídlem v Stuttgartu), na němž se podílely kurátorky Prof. Dr. Regina Stephen a Dr. Ita Heinze-Greenberg, se podařilo vyjednat prodloužení výstavy Erich Mendelsohn. Dynamika a funkce. Vize kosmopolitního architekta až do 26. července 2009.

Galerie výtvarného umění v Ostravě zaznamenala nemalý úspěch v tom, že se jí vzhledem k nabitému kalendáři IFY a k putovním plánu výstavy Ericha Mendelsohna podařilo vyjednat prodloužení světově uznávané expozice, která má v České republice svou premiéru a která zde v nejbližších letech nebude vystavena.

Přehlídka architektonických skvostů si již např. prošla Akademií umění v Berlíně (2004), Národní galerií v Ljubljani (2006), Královským institutem pro irskou architekturu v Dublinu (2006), Školou umění v Glasgow (2006-2007) a Muzeem estonské architektury v Tallinu (2009). Nyní se do tohoto seznamu významných evropských institucí připsala také Ostrava – Dům umění a Česká republika. Další cesty povedou výstavu do Jerevanu v Arménii.

Ostrava však na seznamu měst, ve kterých byla expozice vystavena, vede prim. V Galerii výtvarného umění v Ostravě se totiž podařilo uspořádat největší dosavadní světovou přehlídku architektonických návrhů Ericha Mandelsohna, která je tvořena 23 modely a 111 panely s fotografiemi, doprovodnými texty a návrhy.

Architektonická přehlídka děl Ericha Mendelsohna tak navíc podporuje oprávněnost kandidatury města Ostravy na Evropské hlavní město kultury.

Erich Mendelsohn
Erich Mendelsohn je považován za jednoho z nejvýznamnějších německých architektů 20. století. Jeho budovy byly postaveny na území dnešního Německa, Polska, Ruska, Norska, Velké Británie, Izraele a USA. V České republice je jediná jeho stavba, obchodní dům Bachner v Ostravě. Studoval architekturu v Berlíně a Mnichově. Se svou první budovou, Einsteinovou věží v Postupimi, se doslova katapultoval mezi přední tvůrce architektonické avantgardy. Následně obdržel četné příležitosti, navrhovat obchodní domy, komerční budovy, továrny a rodinné domy.
Jeho kancelář v Berlíně úspěšně fungovala až do jeho emigrace v r. 1933. V Londýně založil nový ateliér se Sergem Chermayeffem a vyhrál soutěž na stavbu lázní v Bexhill-on-Sea, Sussex. Od roku 1935 si udržoval ateliér v Jeruzalémě. Z tohoto působení vyplynuly pro architekturu a společnost Palestiny důležité stavby. Přesto v roce 1941 emigroval se svou manželkou do USA. Věnoval se psaní, přednáškám a vyučování. Až do své smrti v roce 1953 navrhoval a stavěl synagogy, židovská komunitní centra, soukromé domy a nemocnice.

7.7.2009 01:07:05 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...