zvláštní poděkování
Quantcom.cz

S Jitkou Jílkovou o Festivalu německého divadla

Theater Oberhausen: Nora aneb domeček pro panenky

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pražané si jistě všimli plakátů, které lákají na šestnáctý Divadelní festival německého jazyka, který se uskuteční ve dnech 5. – 20. listopadu 2011. Plakáty mají 65 variant, na nichž se představují výrazné osobnosti, které Praha přivítá, ale také pejskové z adaptace Londonova Volání divočiny. Festivalu se letos zúčastní jedenáct souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska, Lichtenštejnska, ale také z Čech. Dlouholetá ředitelka festivalu Jitka Jílková prozrazuje více.

Oproti předcházejícím letům jsme opět rozšířili okruh míst, kde se bude hrát. Takže kromě tradičně využívaných scén jako Stavovské divadlo, Divadlo Na Vinohradech, Divadlo Komedie, Archa či DISK, budeme nově hrát také v La Fabrice, Café Teatr Černá labuť nebo Divadlo Na prádle.

 • Kromě tradičních divadelních prostor ale diváci tentokrát zavítají i do barrandovského ateliéru…
  Na úvod festivalu přivezeme adaptaci VOJNY A MÍRU v provedení vídeňského Burgtheatru. To je představení, které se hraje ve vídeňském Kasinu, nově upraveném takovým stylem, že se vybouralo, co se mohlo, a vznikl tak velký prostor, že jsme velmi dlouho museli přemýšlet, kam by se takové představení v Praze vešlo. Nakonec se nám podařilo je umístit do filmového ateliéru na Barrandově, tzv. dřeváku, který byl ve 30.letech postaven pro Hugo Haase. Musíme tam vybudovat provizorní tribunu, diváci budou sedět v několika málo dlouhých řadách. Scéna je sice jednoduchá, skládá se jen ze stolů a židlí, ale má na šířku asi 30 metrů.
 • Objeví se na festivalu více literárních adaptací?
  Kromě Vojny a míru to bude koprodukční projekt švýcarského TRIAD a lichtenštejnského souboru TaK představení pro děti KRABAT (podle O.Preusslera), ale VOLÁNÍ DIVOČINY podle románu Jacka Londona ve svérázné adaptaci a režii Alvise Hermanise. V tomto představení se objeví šest cvičených psů. Jde tu ale hlavně o lidi – jak je ovlivňuje soužití se psem, v čem se lidé a psi podobají. Českou scénu bude reprezentovat vítěz Ceny Josefa Balvína, představení LEGENDA O SVATÉM PIJANOVI z Divadla Komedie podle Josepha Rotha.
 • Z předcházejících ročníků jsme zvyklí i na svérázné interpretace klasických děl…
  Tentokrát nabídneme dva takové kousky. Divadlo z Oberhausenu uvede novou úpravu Ibsenovy NORY, jejímž režisérem je Herbert Fritsch. Diváci si jej možná pamatují jako herce z Mojí Sněhové královny, kde tři čtvrtě hodiny nahý improvizoval na jevišti. On má velice svérázné pojetí divadla, a teď režíruje na různých oblastních scénách slavná světová dramata ze svého pohledu. Takže i jeho NORA aneb DOMEČEK PRO PANENKY je pojata velice vtipně, je to trošku komedie, trošku horor, čemuž dopovídají kostýmy a masky. Dalším zajímavým souborem, jehož produkce ovšem potěší spíše milovníky alternativy, nežli klasického divadla, je She She Pop. Přivezou TESTAMENT, což je téma Krále Leara zpracované velmi osobní formou. Čtyři herečky totiž přizvaly své vlastní otce, a s nimi na scéně řeší, jestli je možno rozdělit spravedlivě dědictví, jestli rodiče mohou být spravedliví ke svým dětem atd. Můžeme to tedy pokládat až za jakousi psychoterapii na scéně.
 • Nebudou jistě chybět ani současné hry?
  Curyšský Schauspiehaur přiveze hru rakouského autora Händela Klause TEMNĚ LÁKAVÝ SVĚT, budeme ho hrát v divadle Komedie s diváky na scéně. Lucembursko představí monodrama S.G.Roussela MONOKL (aneb Portrét Sylvie von Harden), o novinářce, kterou v roce 1926 portrétoval slavný expresionista Otto Dix. Kouzlo spočívá v tom, že nám ten obraz ožije před očima,a zprostředkuje nám naprosto detailní obraz života berlínské bohémy ve 20.letech. Pozoruhodné je, že Sylvii hraje – a velmi dobře - muž. Doslova fenoménem je dnes v Německu Stefan Kaminski, který prostřednictvím svých „rozhlasových her“ na jevišti, kde hraje sám všechny postavy, dokáže zprostředkovat např. celý cyklus Prsten Nibelungův. My přivezeme jeho hru PŘIŠLO TO SHORA, s podtitulem „černobílá společensko-kritická rozhlasová hra.“ Je to parodie na černobílé filmy z 50.let a vypráví o mimozemšťanech, kteří přiletěli, aby zkontrolovali, jak se tu ujalo lidstvo, které sem kdysi naočkovali. Jsou výsledkem zděšeni a ze Země rychle prchají… Současná hra festival také ukončí. Jsou to ZLODĚJI Dey Loherové, v provedení Deutsches Theater z Berlína. Režisérem a scénografem zároveň je Andreas Kriegenburg. Celou scénu zabere obrovská hřídel s lopatkami, které se otáčejí a přivážejí a odvážejí herce. Mozaika subtilních příběhů našich současníků se na konci spojí v jeden celek.
 • 31.10.2011 15:10:41 JaSop | rubrika - Festivaly

  Časopis 32 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Muž Dvojhvězdy (Otáčivé hlediště)

  Články v rubrice - Festivaly

  Rodinný divadelní festival na Švestkovém dvoře

  Vizuál festivalu

  Divadlo Continuo letos oslavuje 30. výročí své existence. Vedle pravidelného vystupování na tuzemských i světo ...celý článek


  Divadelní zahrada 2022

  Mikulášovy prázdniny (Spolek Kašpar)

  V romantickém lesoparku prvorepublikové Wolfrumovy vily, v současném sídle Českého rozhlasu Sever, na kopci ko ...celý článek


  Letní Letná uvede to nejlepší z českého nového cirkusu

  Thula Moon - Through The Truth (Foto: Miloš Šálek)

  Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná je pro návštěvníky zárukou, že uvidí to nejlepší z č ...celý článek  Časopis 32 - sekce

  HUDBA

  Hudební tipy 33. týden

  ABBA Dabba Doo

  Já budu chodit po špičkách
  O životě i velkém trápení legendy českého bigbítu Petra Nováka, od jehož úmrtí p celý článek

  další články...

  LITERATURA/UMĚNÍ

  Putování po Jižních Čechách

  Expozice pánů z Rožmitála (Podbrdské muzeum)

  Prázdninový čas přímo vybízí k různým toulkám a putováním. Dávno jsou doby, kdy se za poznáním muselo pěšky, p celý článek

  další články...