zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kam směřuje americké amatérské divadlo?

dr. Roger Ellis

autor: Jana Soprová  

zvětšit obrázek

Poprvé v Čechách, poprvé na Hronově je Američan z Michiganu, dr. Roger Ellis, viceprezident Mezinárodní asociace amatérských divadel AITA/IATA.

  • Co vás zaujalo na Jiráskově Hronově?
    O festivalu jsem hodně slyšel, takže jsem strašně rád, že mám možnost to vidět na vlastní oči jako zástupce AITA/IATA a také jako pozorovatel. Zaujalo mě například představení O zlaté rybce, a protože jsem viděl už předtím pár věcí od českých amatérských loutkářů, musím říct, že umějí s loutkami skutečně zajímavé a fascinující věci.
  • Jakým způsobem je váš život spojen s amatérským divadlem?
    Pracuju převážně se studenty. I když jsem divadelní režisér, hodně se zabývám pohybovým a hlasovým tréninkem, a proto mě i zajímá, jak se to dělá jinde. To, co u nás děláme, je zaměřeno především na komunitní divadlo a týká se to většinou středoškolských a vysokoškolských studentů. Připravujeme společně inscenace, spíše tradičního zaměření, a také vymýšlíme vlastní hry.


  • USA jsou pro nás dosti vzdálené. Můžete říci, kdo se tam o amatérské divadlo zajímá?
    Máme u nás 1-2 miliony lidí, které baví amatérské divadlo a jsou v něm zaangažováni, a samozřejmě je spousta dalších, kteří se na to divadlo chodí dívat. Jedná se o aktivity společenské, vzdělávací, ale i politické – protože mnohé z her jsou politického zaměření, a jsou orientovány hlavně na to komunitní (či sousedské) divadlo.
  • Máte nějaký takový festival jako Jiráskův Hronov?
    Každé dva roky máme velký národní festival pro všechny státy USA a také pro vojenské posádky v Evropě a Asii. Je to putovní festival, odehrává se pokaždé v jiné části USA – takže se stěhuje z New Yorku do Texasu a pak do Kalifornie, a tak dále. Je to soutěžní festival, kde se bojuje o 1.-3.místo. Součástí jsou i semináře, zaměřené nejen na herectví a umělecké discipliny, ale také na management komunitních divadel, a technické profese- stavbu scény, design, divadelní software. To, co nám schází, jsou diskusní kluby. U nás to funguje tak, že po představení řekne jeden z odborníků pár slov, tak 5-6 minut, o představení, ale veřejně se nediskutuje. Takže tohle pro mě byla dobrá inspirace.
  • Mluvil jste o tom, že se zaměřujete především na klasický typ představení…
    Experimenty si příliš nedovolujeme, protože od státu nemáme žádnou dotaci, takže tzv. musíme naplnit kasu. To znamená, že děláme věci, které se lidem budou líbit natolik, aby byli ochotni zaplatit vstupné – tj,. muzikály, hudební show, psychologicky laděné příběhy.
  • 20.8.2012 23:08:25 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory

    Časopis 18 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Články v rubrice - Rozhovory

    Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

    Patrik Lančarič

    Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz ...celý článek



    Časopis 18 - sekce

    HUDBA

    Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

    Fanfare Ciocărlia

    Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

    další články...

    OPERA/ TANEC

    Coco Chanel jako přehlídka módy i života

    Coco Chanel

    Balet NdB přichází s novou premiérou věnovanou módní ikoně Coco Chanel. Choreograf Mário Radačovský připravil celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Skutečný příběh manželství

    Milá Olivie

    Milá Olivie
    Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele celý článek

    další články...